300 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ! 

MediperaBlog

 • Şubat 21, 2024

  vücut
 • Ocak 09, 2024

  Hastalıklarla baş etmek için en etkili strateji, önceden önlemler alarak hasta olmamaya  çalışmaktır. Özellikle kış aylarında, hastalık riski arttığından sağlık sorunlarına karşı  önceden hazırlıklı olmak önemlidir. Soğuk ve kuru hava nedeniyle solunum yolları daha  hassas hale gelir, bu sebep ile enfeksiyon riski artabilir. Ani hava değişiklikleri; vücudun  hızla uyum sağlamasını zorlaştırabilir, bu nedenle bu durumu destekleyecek önlemler  almak önemlidir.

  konix, dezenfektan
 • Ocak 05, 2024

  Yanık vakalarında acil müdahale olmaması veya yanlış bir uygulama yapılması ciddi sonuçlara neden olabilir. Örneğin yanan bölgeye yoğurt veya diş macunu sürülmesi halk arasında oldukça yaygındır. Ancak uzmanlar iyi gidebilecek bir tedavi sürecini bunu yaparak kötüye çevirebileceğiniz konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bu sebeple bilinmeyen bitkisel ürünlerin ve başka materyallerin uygulandığı cilt yüzeyinde enfeksiyona sebep olabileceğini düşünerek hareket etmeliyiz.

  Bebeklerde 2. Derece Yanıklara Müdahale

  Bu tarz yanıklarda derinin üst tabakasının yanı sıra dermis adı verilen derin tabaka da etkilenir. Fiziksel olarak bakıldığında kırmızı, beyaz, içi su dolu kabarcıkların olduğu, benekli ve şiş görünen bir görüntüye sahiptir. Doku hasarı 1. derece yanıklara göre daha fazla olduğu için daha ağrılı ve iltihaplanmaya açık yanıklar bu sınıfa girer. Böylelikle çeşitli yanık örtüleri ve pansuman uygulamak gerekir.  Pansumanlar sayesinde 2-3 haftada iyileşir ancak iz kalma durumuyla beraber cerrahi tedavi yöntemlerine gerek olabilir.

  İkinci derece yüzeyel yanıklarda tedavi steril serum fizyolojik ile yanık yarası temizlendikten sonra özel pansuman kapama materyalleri ile yanık kapatılıp sarılır. Kapatılan yara örtüsünün türüne göre iki ile yedi gün arasında bir defa pansuman yapılır. Genellikle, ortalama 2 hafta içerisinde iz bırakmadan iyileşirler.

  İkinci derece derin ve daha büyük yanıklarda cerrahi olarak ölü dokuların çıkarılması, normal derinin başka yerden getirilerek bölgesine dikilmesi gibi çeşitli cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilir. Bu tedaviler yanık merkezlerinde ve  hastanelerin ilgili alanlarında uzmanlarca yapılmalıdır. İyileşme 3 haftadan uzun sürer. Eskar dokuları kaldırıldıktan sonra yeterince epitelize olamazsa greft operasyonları uygulamak gerekir.

  3. Derece Yanıklara Müdahale ve Pansuman Süreci

  Çocuklarda görülen yanık vakalarının %70’i 5 yaş altındaki yaş grubunda görülüyor. Yeni  yürümeye başlayan bir bebeğiniz varsa onun hızına yetişebilmek için sürekli tetikte bekliyor olmanız gerekebilir. Merak ve  yeni şeyler keşfetme iç güdüsü,  her türlü nesne veya objelere karşı merak uyandırır. Bu durum da bebekleri yanıklı kazalara  gebe tutar. anığın olduğu bölgeye göre kemik, kas ve tendonlarda kalıcı hasara yol açabilecek olan bu yanık çeşidinde yanan bölge kahverengi, siyah veya beyazımsı-sarı renkte bir görünüme sahiptir. Sinir uçlarındaki tahribat sebebiyle ağrı hissi görülmez ancak enfeksiyon ve ödem ihtimali çok yüksektir. Bu derecedeki yanıklar cerrahi müdahalein yanısıra rehabilitasyon gibi uzun ve ciddi bir tedavi süreci gerektirir. İz kalma ihtimali diğer yanıklara göre daha fazla.

  Yanık Yara Tedavisi Öncesinde Bakım Detayları

  Yanık yara bakımında yapılacak ilk şey yaranın temizlenmesidir. Yara başlangıçta serum fizyolojikle yıkanır ve temizlenir. Eğer yara kirli ise hafif bir sabunla da yıkama yapılabilir. Yara temizlendikten sonra yanık derinliği tespit edilir. Yaraya her hangi bir girişim yapılmadan önce ağrı kesici verilmesi hastayı rahatlatır.

  Yanık bölge kirli, kontamine ve enfekte değil ise büller patlamamışsa genellikle sadece içinde toplanan mayi bir enjektör yardımı ile boşaltılır ve bül zarının alttaki zemin üzerine yapışması sağlanır. Böylece yanık yarası biyolojik örtü ile kapatılmış olur.

  Yanık bölge kirli, kontamine, enfekte ise nakil veya hastayı soyma sırasında büller patlamış ve sıyrılmışsa bül artıkları debride edilir

  bebeklerde yanık
 • Aralık 07, 2023

  Kiminiz için sabah ritüelinizin en sevdiğiniz yanı kiminiz içinse öğlen yorgunluğunuzu atıp canlanmanızı sağlayan vazgeçilmez içeceğiniz kahve.. Kahvenin iyi ve kötü yanlarını bilmekte fayda var. Her kültürün kendince pişirme ve tüketim prensibi olan bu meyve çekirdeği sadece içecek - gıda olarak tüketilmezken aynı zamanda yağ sökücü, koku giderici olarak kullanılabiliyor.

  kahve, sağlık, yaşam
 • Ekim 02, 2023

  Nüfus yoğunlaştıkça, hava kirlendikçe özellikle yeni doğan bebeklerin en büyük düşmanı akciğer rahatsızlıkları ve dolayısıyla astım rahatsızlığı. Astım, kronikleşebilen ve hayat boyu çocuğunuzun taşıyacağı bir yük anlamına geliyor. Oyun alanları, okullar kısacası çocuklarınızın halı kiri ve akarlarla baş başa kalması astımı tetikleyebilir. Bebeklerinizi astımdan korumak için Medipera'dan çeşitli tavsiyeler; buyurun!

  Medipera’dan Tavsiyeler Bebeklerinizi Astımdan Koruyun
 • Ekim 02, 2023

  Renkler Bebeklerinizi Nasıl Etkiliyor?
 • Kasım 24, 2020

  Mama sandalyesi temizliği, çocukların en sık temas sağladığı mama sandalyeleri, özellikle pandemi süresince yardımcı ürünlere kaldı. Babypera mama sandalyesi temizleyicisi, organik bileşenlerden oluşan ve ecosert ile sertifikalandırılan bir üründür. 

  mama sandalyesi temizleyicisi
 • Haziran 22, 2020

  Koronavirüs döneminde daha da yakından tanıdığımız antibakteriyeller ve dezenfektanlar aslında nedir? TC Sağlık Bakanlığı'nca, dezenfektan alırken hangi detaylara dikkat etmeliyiz? BİYOSİDAL ruhsatlı dezenfektanlar ve diğer ruhsatları taşıyan ürünler daha güvenilir. Çeşit çeşit dezenfektanlara ve kullanım alanlarına genel bir bakış.

  dezenfektanlar
 • Nisan 08, 2020

  Antibakteriyeller, dezenfektanlar ve antiseptikler Koronavirüs (Covid-19) sürecinde ne kadar etkili? Herhangi bir dezenfektan ya da antiseptik satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Biyosidal ruhsatı gibi çeşitli sertifikalara dikkat etmeniz gerekiyor. Talep artıkça; "merdivenaltı" ürünler ortaya çıktı ve halk sağlığını tehdit ediyorlar. 

  antiseptik
 • Şubat 12, 2020

  Antibakteriyel el jelleri, el antibakteriyelleri ne kadar gündemde kalıyorsa, üzerindeki tartışmalar o kadar daha devam ediyor. İşe yarar mı, faydalı mı yoksa zararlı mı, sorularının yanısıra içerikleriyle ilgili pek çok tartışma var. Güncel tartışmalar ve çalışmalar gösteriyor ki; el dezenfektanları virüslerden korunmanın etkili yollarından bir tanesi. Seyehat esnasında alternatifsiz, medikal kullanım konusunda güvenilir ve ev kullanımında ise iyi bir destekçi.

  el dezenfektanları
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR

KAMPANYA